Grzywna – co zrobić gdy nie masz pieniędzy na jej jednorazowe uregulowanie?

kara grzywny

Kara grzywny jest karą o charakterze majątkowym. Gdy Sąd skazuje oskarżonego na karę grzywny, oskarżony nie zawsze dysponuje określoną sumą pieniężną aby zapłacić ją jednorazowo. 

Na uiszczenie kary grzywny masz 30 dni, od dnia odebrania wezwania do uiszczenia grzywny.  Jeżeli nie zrobisz tego w wyżej wskazanym terminie Sąd przekaże sprawę komornikowi, aby zajął się egzekucją pieniędzy. Jeżeli nie masz środków pieniężnych na jednorazowe uregulowanie kary lub jej jednorazowe wykonanie pociągnęłoby dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki możesz złożyć wniosek o rozłożenie na raty kary grzywny. W takim przypadku Sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie.

W szczególnych wypadkach, a zwłaszcza, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat. 

Jeżeli nie będziesz odbierał korespondencji z Sądu z wezwaniem do uiszczenia kary grzywny albo po jej odbiorze nie podejmiesz żadnych kroków do jej uregulowania będzie dla Ciebie to miało przykre konsekwencje, ponieważ

  • jeśli egzekucja grzywny nieprzekraczającej stu dwudziestu stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że dziesięć stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. 
  • w przypadkach, gdy kara grzywny przekracza 120 stawek dziennych grzywny i egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, gdy skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej zamienionej na prace społecznie użyteczną albo uchyla się od jej wykonania lub zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa (np. skazany jest ciężko chory) lub niecelowa (np. skazany jest bezrobotny).

 

W sytuacjach kiedy dochodzi do zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności, przyjmuje się, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny. Oznacza to, że gdy zostałeś skazany na karę 150 stawek dziennych grzywny i jej nie zapłaciłeś to kara zastępcza będzie orzeczona w wymiarze 75 dni. 

Ponadto kara zastępcza nie zastępcza nie może przekroczyć 12 miesięcy pozbawienia wolności, jak również górnej granicy kary pozbawienia wolności za dane przestępstwo, a jeżeli ustawa nie przewiduje za dane przestępstwo kary pozbawienia wolności (np. zniesławienie – art. 212 §1 k.k.), górna granica zastępczej kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 6 miesięcy.

Gdy zostałeś skazany na karę grzywny i nie wiesz jak dalej postąpić radzimy abyś skontaktował się z adwokatem. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.  

PRAKTYKA

MISJĄ KANCELARII JEST SŁUŻYĆ POMOCĄ KLIENTOM WEDŁUG NAJWYŻSZYCH STANDARDÓW PRAWNYCH I ETYCZNYCH

Adwokat WARSZAWA - Pomoc prawna w Warszawie

CZY POTRZEBUJĄ PAŃSTWO POMOCY PRAWNEJ - ADWOKAT WARSZAWA?

Zapraszamy do nawiązania kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Warszawie. W zakładce „kontakt” do Państwa dyspozycji pozostawiamy formularz kontaktowy, numer telefonu oraz adres e-mail. Podczas pierwszej rozmowy przedstawimy zasady przyszłej i ewentualnej współpracy.